Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką

Premiera: 19.07.2014 18:00 Czas trwania: 75 minut Cena: 20 zł ulgowe, 30 zł normalne, 50 zł rodzinne (2+1), każde następne dziecko 15 zł

Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką – najnowszy projekt artystyczno-społeczny Igi Gańczarczyk jest próbą stworzenia serii narracji dla dziewczynek i z ich udziałem, dającą możliwość opowiedzenia o sobie i o otaczającym świecie z własnej perspektywy. Inspirację projektu stanowią eseje i opowiadania Virginii Woolf, a także pokrewne opowieści i filmy, afirmujące potencjał żeńskich historii i relacji: sióstr, przyjaciółek, koleżanek. Scenariusz spektaklu w dużej mierze opiera się o improwizacje i opowieści młodych uczestniczek projektu. Jest podróżą przez różne dziewczęce narracje (pamiętniki, złote-myśli, zeszyty typu „wpisz-się”, sekrety), którym towarzyszą niewerbalne próby wyrażenia własnych odczuć i emocji poprzez ciało i ruch. Wyłania się z nich wielobarwny obraz świata, pełnego tajemnic, marzeń i dziewczęcych wyzwań.  

Projekt otrzymał MARKĘ RADIA KRAKÓW w 2014 roku

Spektakl wchodzi w skład projektu „Lato w Teatrze” realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku. Realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku w dwudziestu ośmiu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się  doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

W tym roku w programie biorą udział:

Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (miejsce realizacji: Bolesławiec), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Fundacja Chłopaki Znad Morza w Koszalinie (miejsce realizacji: Gąski), Gminny Ośrodek Kultury (Gostycyn), Stowarzyszenie "Węgajty" (Jonkowo), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice/Przybradz), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce), Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), Teatr Łaźnia Nowa (Kraków), Gminny Ośrodek Kultury (Lanckorona), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Linin), Polski Związek Niewidomych Okręgu Kujawko-Pomorskiego (Lipno), Teatr im. Juliusza Osterwy (Lublin), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Opole), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (Pobiedziska), Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” (Puławy), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr „Baj Pomorski” (Toruń), Wałbrzyski Ośrodek Kultury (Wałbrzych), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Fundacja LALE.Teatr (Wrocław), Teatr Polski (Wrocław), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)

Iga Gańczarczyk – dramaturżka, reżyserka i redaktorka ( w Korporacji Ha!art prowadzi Linię Teatralną). Studiowała teatrologię na UJ i dramaturgię na Wydziale Reżyserii krakowskiej PWST. Jako dramaturg współpracowała m.in. z Krystianem Lupą („Factory 2”, “Miasto Snu”), Pawłem Miśkiewiczem („Trzy siostry” wg A. Czechowa), Bruno Lajarą („Doświadczenie – Nowa Huta”), Agnieszką Holland i Anną Smolar („Aktorzy prowincjonalni”), Maciejem Podstawnym („Krety i rajskie ptaki” wg T. Różewicza). . Dla dzieci wyreżyserowała „Opowieści zimowe” według H. Ch. Andersena w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (spektakl otrzymał Międzynarodową Nagrodę im. Ch. H. Andersena w Odense), a z dziećmi „Piccolo Coro dell’Europa” w Teatrze Łaźnia Nowa (spektakl wyróżniony lipcową marką Radia Kraków, pokazywany na 6. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie).

Agata Otrębska - trenerka, coach i menedżerka projektów. Inicjatorka i menedżerka licznych projektów badawczych, szkoleniowych i rozwojowych, m.in. realizowanych w ramach Programów Ramowych UE, na zlecenie Banku Światowego, a także we współpracy z władzami samorządowymi.  Dyrektorka dwóch edycji Festiwalu Rozwoju Osobistego Kobiet PROGRESSteron w Katowicach. Absolwentka programów Szkoły Liderów, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Ambasady USA i Departamentu Stanu USA dla liderów/liderek życia społecznego w Polsce. Wiele lat pracowała w środowisku organizacji pozarządowych, w tym przez 6 lat w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia SIEMACHA – największej polskiej organizacji pracującej systemowo z dziećmi i młodzieżą.

LATALAdesign to studio artystyczno - projektowe założone przez Dagmarę Latała i Jacka Paździora w Krakowie. Studio powstało z misją opracowania nowego języka projektowego przez podejmowanie eksperymentalnych, często ulotnych, projektów.

Daniel Pigoński - muzyk i kompozytor. Współpracował z Pustkami i Marią Peszek. Twórca muzyki teatralnej do spektakli m.in. Mai Kleczewskiej, Michała Borczucha, Igi Gańczarczyk, Piotra Cieplaka i projektów Piotra Lachmanna.

Dominika Knapik – tancerka, aktorka oraz choreografka. Absolwentka PWST w Krakowie. Posiada dyplom zawodowego tancerza przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich.. Wspólnie z dramaturgiem i socjologiem Wojciechem Klimczykiem założyła kolektyw artystyczny Harakiri Farmers. Regularnie współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce jako choreograf ( m.in. współpraca z Radkiem Rychcikiem: "Versus"  i "Fragmenty dyskursu miłosnego", "Babel" w reżyserii Mai Kleczewskiej, "W małym dworku", "Opowieści zimowe" w reżyserii Igi Gańczarczyk, "Bullerbyn. O tym jak dzieci domowym sposobem zrobiły sobie las i co z niego wyrosło" w reżyserii Anny Smolar).

Przygotowanie wokalne: Olga Mysłowska

Warsztaty edukacyjne, współpraca dramatugiczna: Agata Otrębska

Kostiumy: Bracia


 "We wtorek 10 czerwca grupa 17 uczennic zaginęła bez śladu" - niedługo później odnalazły się w krakowskiej Łaźni Nowej, gdzie z Igą Gańczarczyk stworzyły w ramach akcji Lato w Teatrze spektakl inspirowany twórczością Virginii Woolf i własnymi przeżyciami. Artyści oddali głos pokoleniu, którego zwykle w teatrze nie słuchamy. Okazało się, że dzieci mają nam do powiedzenia rzeczy ważne i poruszające - o sobie, relacjach z innymi. "Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką" to piękny, wspaniale zagrany i mądry spektakl.

Michał Centkowski, Newsweek

Zaczepny tytuł - "Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką" - mówi, że będziemy mieć do czynienia ze światem trudno dostępnym, płynnym, ulotnym, rządzącym się własnymi prawami. Panowie nie mogli być 13-letnimi dziewczynkami, panie owszem były - ale czy po latach pamięta się jeszcze ten czas wychodzenia z dzieciństwa, jego rytuały, lęki, zabawy? Spektakl w Łaźni, który powstał we współpracy z nastoletnimi aktorkami, daje widzom możliwość zajrzenia do tego świata. (...) Dziewczynki są bojowe: nie podoba się im to, że czegoś nie wypada, że uważane bywają za gorsze od chłopców. Chłopcy są zresztą traktowani przez nie jak osobne, obce plemię, choć obserwowane z ciekawością. Dziewczynki bywają bezwzględne także dla siebie, co najlepiej widać w scenie imitującej telewizyjne talk-show, w której ze złośliwą przesadą rozprawiają o słitfociach, hejtowaniu na Facebooku, odchudzaniu się i połykaniu tasiemca.

Niewątpliwie trudno być 13-letnią dziewczynką, ale przedstawienie o tym traktujące ogląda się świetnie.

Joanna Targoń, Gazeta Wyborcza Kraków

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41