Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X
Autor
Bartosz Szydłowski
Reżyseria: 
Bartosz Szydłowski
Dramaturgia: 
Maria Spiss
Scenografia: 
Małgorzata Szydłowska
Multimedia: 
Dawid Kozłowski

Antyzwiastowanie

Premiera: 15.06.2012 19:00 Czas trwania: 60 minut Cena: 30/40 zł

"Antyzwiastowanie" jest współczesną baśnią, skierowaną do młodzieży i widzów dorosłych, podejmującą problem dojrzewania do rodzicielstwa. Bohaterowie - Kobieta i Mężczyzna, inaczej niż większość par, mają dużo czasu, by się na nie przygotować, proces adopcyjny trwa bowiem długo, nie znaczy to jednak, że jest im łatwiej. Nie są też idealni – to zwyczajni ludzie ze swoimi słabościami, lękami i mnóstwem wątpliwości, którzy bardzo się kochają, ale piętrzące się przed nimi przeszkody wystawiają ich miłość na próbę.

Jak o projekcie mówią sami twórcy, Małgorzata i Bartosz Szydłowscy:

Na temat adopcji powstało wiele książek, większość z nich to poradniki lub specjalistyczne analizy. A jeśli potraktować poszukiwanie i odnalezienie swojego dziecka jako baśń inicjującą? Chcielibyśmy odnaleźć w tym trudnym temacie nie tyle studium przypadku, ale opowieść o sile miłości, o zmaganiu się z przeciwnościami losu, o niezwykłej tajemnicy drugiego człowieka, o pogoni za naszym szczęściem, którym okazuje się szczęście innych. Czym jest dojrzałe rodzicielstwo? Czy to po prostu dar natury, czy raczej duchowa postawa, którą może osiągnąć każdy?.

Spektakl został zrealizowany jako element kampanii społecznej "Wrocławska Podróż do Rodzicielstwa" Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, realizowanej przy wsparciu prezydenta miasta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Kampania ma na celu obejmować swoim zasięgiem kolejne polskie miasta.

Do prac nad spektaklem włączyli się pracownicy krakowskiego Stowarzyszenia Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych "Pro Familia", mieszczącego się  w Nowej Hucie na os. Zielonym 1. Służą oni twórcom wsparciem merytorycznym i 14-letnim doświadczeniem przy realizacji projektu społecznego “Prawo Dziecka do Rodziny”. "Pro Familia" jest organizacją pozarządową typu non-profit, która skupia się na promocji rodzinnych form opieki zastępczej, szkoleniach profesjonalnej kadry opiekunów adopcyjnych, organizuje spotkania i wyjazdy oraz tworzy grupy samopomocowe. Premiera spektaklu  "Antyzwiastowanie" odbędzie się  26 maja we Wrocławskim Teatrze Lalek. Pokazy krakowskie bedą miały miejsce w połowie czerwca.

Koprodukcja WROCŁAWSKIEGO TEATRU LALEK I TEATRU ŁAŹNIA NOWA

Media o spektaklu:

"'Antyzwiastowanie' zasługuje z pewnością na uznanie i podziw z uwagi na społeczne zaangażowanie i sceniczne przetworzenie ważnych, aktualnych problemów. Jest zaś przy tym piękną, poruszającą opowieścią o dojrzewaniu do miłości i troski. Nie rezygnując z dosłowności przekazu, oddziałuje na widza siłą symbolu. Odsłania przy tym głębię ludzkich przeżyć i pierwotną tęsknotę za szczęściem."

Karolina Augustyniak
Dziennik Teatralny Wrocław

"Kobieta i mężczyzna są karykaturami postaci wyprodukowanych przez współczesność, goniących za wizją szczęścia rodem z telewizyjnej reklamy. W swoim pięknym domu, do którego przez okna wpada i las, i czyste, błękitne niebo, popijają kolorowe drinki, ćwiczą tenisa, boks i jogę. (…) Cała historia, rozgrywająca się zgodnie ze strukturą baśni - jej bohaterowie, żeby zdjąć zły czar z domu i samych siebie, muszą wyruszyć w podróż i pokonać wiele trudności - w dużej mierze właśnie dzięki postaciom zagranym przez Mazonia zyskała ironiczny nawias."

Magda Piekarska
Gazeta Wyborcza

"Rodzice podejmują trudny wysiłek oswojenia małego człowieka. Tu po raz kolejny przekonałam się, ze magia teatru lalkowego jest ogromna. Drewniana postać potrafi być tak sugestywna w przekazywaniu emocji, że szybko przestaje się zwracać uwagę na lalkę. Ja widziałam w niej małego, przestraszonego i potrzebującego bliskości chłopczyka, który ze wszystkich sił przytula pluszowego Prosiaczka. Brawa dla Grzegorza Mazonia – za tę scenę również."

Iwona Szajner
 kulturaonline.pl

Autor
Bartosz Szydłowski
Reżyseria: 
Bartosz Szydłowski
Dramaturgia: 
Maria Spiss
Scenografia: 
Małgorzata Szydłowska
Multimedia: 
Dawid Kozłowski

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41