Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X
Autor
Franz Xavier Kroetz
Reżyseria: 
Yana Ross
Dramaturgia: 
Aśka Grochulska
Muzyka: 
Aśka Grochulska
Scenografia: 
Simona Biekšaitė
Reżyseria światła: 
Mats Öhlin
Kurator Projektu: 
Marcin Zawada

Koncert Życzeń

Premiera: 09.01.2015 19:00 Czas trwania: 75 minut Cena: 65/40 zł

Spektakl Yany Ross oparty jest na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xaviera Kroetza. Koncert życzeń w odróżnieniu od klasycznie skonstruowanego dramatu składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań. Bohaterką jest tutaj około pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Urządzenie i umeblowanie jej mieszkania odpowiada stylowi współczesnej "cywilizacji mieszczańskiej". Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację. Kroetz tworzy obraz świata, w którym jednostka jest zdana na samotność, a jej pojedynczy los ginie gdzieś w wielkomiejskim tempie życia. Dramatopisarz bierze również pod lupę zachowania i moralność klasy średniej, która w obliczu zmian społecznych i kulturowych, musi na nowo wypracować i określić swoją tożsamość. Główną i jedyną rolę w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka, aktorka Teatru Narodowego. 

„Karl Marx definiuje rewolucję jako czas, kiedy masy mają już dość opresji, a elity nie są w stanie ich dłużej kontrolować. Ale co jeśli finansowa elita poszła z duchem czasu i wypracowała sposób, żeby zająć masy konsumpcjonizmem, mamiąc je codziennymi, drobnymi nagrodami i przyjemnościami, które w sam raz wystarczają, żeby zapomnieć o cierpieniu wynikającym z bezsensowności cyklu życia? Prowokacyjna teza Kroetza podaje w wątpliwość akt samobójstwa jako rodzaj manifestacji wolnej woli i oznakę rewolucji, która, paradoksalnie, obraca się przeciw samej sobie i staje się rodzajem ciągłej porażki (poprzez usunięcie się ze społeczeństwa samego buntownika)”. – mówi przed premierą reżyserka spektaklu, Yana Ross. 

 

Media o spektaklu:

"Aktorka zagrała dramat samotności koncertowo, radząc sobie doskonale w każdej sytuacji, włącznie z tymi, w których musiała zbliżyć się do granic aktorstwa."
/ Zdzisław Pietrasik, www.pietrasik.blog.polityka.pl

 

„Koncert życzeń wydaje się czymś unikalnym w polskim teatrze. To propozycja innej tematyki i estetyki niż te nasze mainstreamowe. Yana Ross przestawia zwrotnicę. Trzeba jechać w tę stronę, ku formom hybrydalnym, na pogranicze performansu i minimalizmu, uciekać od scenicznego gadulstwa i aktorskich aktów strzelistych. Choćby na chwilę.”
/ Łukasz Drewniak, teatralny.pl

 

"Koncert życzeń" Xaviera Kroetza, koprodukcja nowohuckiej Łaźni Nowej i TR Warszawa z wybitną rolą Danuty Stenki, to pełna suspensu nuda życia, którą ogląda się niczym hitchcockowski thriller.”
/ Łukasz Maciejewski, „Wprost”

 

Wszystkie miejsca na spektakl są stojące.

 ------

Pokazy przedpremierowe spektaklu odbyły się w ramach festiwalu Boska Komedia.

Tekst: Franz Xavier Kroetz

Tłumaczenie: Danuta Żmij-Zielińska

Głos prowadzący audycję radiową: Wojciech Mann

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie/TR Warszawa/Festiwal Boska Komedia

 www.trwarszawa.pl

Autor
Franz Xavier Kroetz
Reżyseria: 
Yana Ross
Dramaturgia: 
Aśka Grochulska
Muzyka: 
Aśka Grochulska
Scenografia: 
Simona Biekšaitė
Reżyseria światła: 
Mats Öhlin
Kurator Projektu: 
Marcin Zawada

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41