Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Smutki tropików

Premiera: 08.12.2013 19:00 Czas trwania: 60 minut Cena: 30/40 zł

„Smutki tropików" to opowieść o współczesnych nomadach — młodych Europejczykach, których życiowym celem jest podróż. To backpackerzy, uciekinierzy, eksploratorzy, świry, nieprzystosowani łowcy doznań, dzicy korespondenci wojenni, idealiści i osobliwi turyści. Pozbawieni zahamowań, świadomie odrzucają tradycję, by na krańcach kontynentu odkrywać nową jakość przyszłości. Czego im brakuje we wspaniałej Europie? Czego mają tu za dużo? Co odnajdą, z czym wrócą i po co?

Reżyser Paweł Świątek i dramaturg Mateusz Pakuła wykorzystują technikę storytellingu (snucia opowieści) do zaprezentowania indywidualnych losów swoich postaci, ale też do czynnego zaangażowania publiczności w proces zgłębiania takich zjawisk jak: turystyka, ucieczka, pogoń za nowymi doznaniami, korespondencja wojenna czy duchowa przemiana. Spektakl jest próbą zdefiniowania tożsamości młodych europejczyków poprzez wspólne doswiadczenia  ciągłego nienasycenia i przekraczania granic, zarówno terytorialnych jak i moralnych.

Twórcy spektaklu probują dotrzeć do podłoża kulturowego fenomenu ostatnich lat — podróży i przemieszczania się jako filozofii życia. Unikają jednak łatwych i jednoznacznych diagnoz społecznych. Czerpiąc z estetyki meksykańskiego wrestlingu i walk MMA, odtwarzają świat zaaranżowany na kształt gry fabylarnej, gdzie jedynym skutecznym sposobem osiagnięcia szczęścia i zapanowania nad swoim losem jest destrukcja. Odwołując się do Chucka Palahniuka („Fight Club") bohaterzy „Smutków tropików" chcą zresetować świat za pomocą anarchii, by go uzdrowić.

„Żyjemy doprawdy w epoce skrajności. Nieustannie grożą nam dwa równie straszne, choć z pozoru przeciwstawne rodzaje przeznaczenia: nieprzerwana banalność i niewyobrażalna groza.”

Susan Sontag

Kostiumy: Julia Kornacka

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41