Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Supernova. Rekonstrukcja

Premiera: 16.05.2008 19:00 Czas trwania: 240 minut Cena:

Przede wszystkim chciałbym, żeby był to spektakl pytań podstawowych, które pozornie wydają się banalne, ale w momencie, w którym zadajemy je sobie na nowo, nagle zyskują rangę odkrycia" Marcin Wierzchowski - reżyser

Spektakl jest teatralną podróżą w przeszłość. Supernova łączy fikcję i fantastykę z autentycznymi historiami mieszkańców Nowej Huty. Twórcy spektaklu zebrali opowieści o ludziach zmarłych, snute przez znajomych, przyjaciół, członków ich rodzin, by stworzyć z nich Nowohucką Księgę Umarłych ? zbiór wspomnień o postaciach, które nadały kierunek życiu innych. Tak zainaugurowano szeroko zakrojony projekt społeczny, gromadzący świadectwa pamięci o zmarłych nowohucianach.

Przedstawienie składa się z dwóch części. Pierwsza - Rekonstrukcja - toczy się w roku 3209 w Muzeum Supernovej, gdzie aktorzy z pomocą zwiedzających próbują (hipotetycznie) zrekonstruować zasadnicze kierunki i cele życia ludzi w początkach XXI wieku. Muzeum jest wieloelementową instalacją przestrzenno-społeczną, w której - aktywnie bądź nie - uczestniczą osoby zwiedzające, poruszając się po nim według otrzymanych wskazówek. Reżyserem tej części spektaklu jest sam widz od niego zależy, do którego pomieszczenia wejdzie, w którym zatrzyma się dłużej, do jakiego wróci, a jakie pominie. 

Część druga - Supernova - jest tradycyjnym przedstawieniem, którego akcja rozgrywa się współcześnie. W wielkomiejskiej przestrzeni Nowej Huty, zredukowanej do konturów rodem z Dogville Larsa Von Triera, w mieście, w którym panuje nieustanny strach przed ekonomicznym i socjalnym załamaniem, śledzimy życie siedmiu osób. Każda z nich staje do heroicznej walki w obliczu zbliżającej się osobistej (i społecznej) apokalipsy. Spektakl reżyserowany jest przez współczesność, którą spotykamy w drodze do domu. 

Spektakl został nagrodzony na 8. Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2009 w kategoriach: koncepcja i realizacja "Muzeum Supernowej"; scenografia spektaklu "Supernova. Rekonstrukcja", nagroda za drugoplanową rolę męską dla Jakuba Kotyńskiego oraz nagroda w kategorii Kurtyna dla Teatru Łaźnia Nowa. Spektakl był prezentowany m.in. na Seoul Performing Arts Festival w Korei i XVI Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi oraz reprezentował Polskę na światowej wystawie scenografii Quadriennale 2011 w Pradze.

OPRACOWANIE SCENOGRAFICZNO-GRAFICZNE: IZA WĄDOŁOWSKA

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41