Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

14 grudnia 2009 roku w Krakowie zakończył się 2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Organizatorem festiwalu było Krakowskie Biuro Festiwalowe, a dyrektorem artystycznym – Bartosz Szydłowski.

Łącznie na scenach krakowskich teatrów pokazanych zostało dziewięć spektakli konkursowych (Inferno), siedem przedstawień młodych reżyserów (Paradiso) i pięć, pokazywanych w ramach prezentacji scen krakowskich. W Pawilonie Wyspiańskiego publiczność podczas siedmiu spotkań spotykała się z twórcami, dramaturgami i reżyserami festiwalowymi. Widzowie, którzy podczas Boskiej Komedii chcieli jeszcze bliżej poznać poznać zaproszonych gości, codziennie mogli zadać pytanie na internetowym czacie: przez siedem kolejnych dni w wirtualnym pokoju portalu Interia.pl pojawiali się biorący udział w krakowskim święcie teatru artyści.

W festiwalu brali również liczni goście zagraniczni. Oprócz międzynarodowego jury, oceniającego spektakle konkursowe, na Boskiej Komedii pojawili się kuratorzy i animatorzy teatralni z niemal całego świata, m.in. Stanów Zjednoczonych, Korei, Ukrainy i Niemiec. Wszystkie spektakle festiwalowe grane były przy pełnych kompletach publiczności, na wielu pojawiły się nadkomplety, a widok tłumów, okupujących wejścia do teatrów, hol Pawilonu Wyspiańskiego oraz setki internautów na internetowych czatach stały się codziennym widokiem festiwalu.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundował pięć nagród, w wysokości 10 tysięcy złotych każda: Krakowska Nagroda Teatralna Boskiego Komedianta została przyznana najlepszemu reżyserowi, za najlepszą rolę żeńską, najlepszą rolę męską, scenografię oraz muzykę do spektaklu. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski najlepszy spektakl festiwalu uhonorował nagrodą specjalną w wysokości 100 tysięcy złotych, która trafiła do teatru wystawiającego spektakl, z przeznaczeniem na kolejną realizację.

W konkursie Boskiej Komedii 2009 obejrzeliśmy spektakle:

● Brygada szlifierza Karhana, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr Nowy Łódź

● Król umiera czyli ceremonie, reż. Piotr Cieplak, Narodowy Stary Teatr

● Między nami dobrze jest, reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa

● T.E.O.R.E.M.A.T., reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa

● Rozmowy poufne, reż. Iwona Kempa, Teatr J. Słowackiego Kraków

● Trylogia, reż. Jan Klata, Narodowy Stary Teatr

● Persona. Marilyn, reż. Krystian Lupa, Teatr Dramatyczny Warszawa

● I będzie wesele...j, reż. Piotr Waligórski, Teatr Bagatela Kraków

● (A)pollonia, reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr Warszawa

Zakwalifikowany do konkursu spektakl Marat Sade (reż Maja Kleczewska, Teatr Narodowy) z przyczyn organizacyjnych nie został pokazany w trakcie festiwalu.

Dodatkowo, podobnie jak w ubiegłym roku - decyzją dyrektora artystycznego - do konkursu weszły dwa spektakle scen krakowskich:

● Rozmowy poufne, reż. Iwona Kempa, Teatr J. Słowackiego Kraków

● I będzie wesele...j, reż. Piotr Waligórski, Teatr Bagatela Kraków

O wynikach konkursu na najlepszy spektakl i przyznaniu statuetki Boskiego Komedianta zadecydowało międzynarodowe jury, obradujące w składzie: ● Frie Leysen - wieloletnia dyrektorka Kunstenfestival des Arts w Brukseli, obecnie kurator Theater der Welt 2010 ● Norman Armour - dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych PuSH ● Marina Davydova - dyrektor artystyczna festiwalu NET (New European Theatre) w Moskwie ● Anja Dirks - dyrektor Festiwalu Theaterformen, odbywającego się w Hannoverze ● Alan Lockwood - amerykański krytyk teatralny, znawca teatru i dramatu współczesnego oraz teatru i filmu polskiego, piszący z perspektywy Nowego Jorku. ● Ana Marta Pizarro - nowa dyrektor odbywającego się co dwa lata Iberoamerykańskiego Festiwalu Teatralnego w Bogocie: jednego z największych i najważniejszych przeglądów teatralnych w Ameryce Łacińskiej.

W Teatrze Łaźnia Nowa zaprezentowane zostały spektakle:

"T.E.O.R.E.M.A.T.", 7 i 8 grudnia 2009

"Ostatni taki ojciec", 8 grudnia 2009

Teatr Łaźnia Nowa zaprezentował spektakle "Supernova. Rekonstrukcja" oraz "Moja molinezja", 9 grudnia 2009

"(A)pollonia", 13 i 14 grudnia 2009

2. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia

Data publikacji
02 grudnia 2009

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

2. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia

Następna Poprzednia
Brzezińska Bożyk Piecha - Nowohuccy kompozytorzy
Wanda Odpominanie - Centrum Norwida