68. Spotkanie europejskiej sieci niezależnych centrów kultury TRANS EUROPE HALLES w Krakowie odbyło się 15-18 października w Teatrze Łaźnia Nowa.
NADSZEDŁ JUŻ CZAS!
NOWA HUTA PROMIENIUJE NA EUROPĘ!
Postindustrialne hale, opuszczone stocznie, kamienice i dawne drukarnie…. Oraz ponad 25 lat aktywnych działań w europejskiej kulturze. To właśnie sieć Trans Europe Halles, która przyjechała do Łaźni Nowej, by porozmawiać o tym, co znaczy „rewitalizacja” w dwudziestym pierwszym wieku, wziąć udział w warsztatach, wymienić się pomysłami i doświadczeniami, nawiązać nowe kontakty, określić priorytetowe zadania na lata 2011-2012.
Trans Europe Halles (TEH) to istniejąca od 1983 roku europejska sieć niezależnych centrów kultury jaka łączy ze sobą pionierów działających na polu kultury w Moskwie, Budapeszcie czy Belgradzie z siłą kreatywności Amsterdamu, Helsinek oraz Berlina. Obecnie sieć tworzy 49 multidyscyplinarnych i społecznie zaangażowanych centrów członkowskich z całej Europy. Większość z nich znajduje się w budynkach o poprzemysłowym charakterze oraz odgrywa znaczną rolę w tworzeniu polityki kulturalnej na lokalnych szczeblach. Łaźnia Nowa należy do Trans Europe Halles od 2005 roku i jest pierwszą instytucją z Polski która do sieci została zaproszona.
Ogromna rozpiętość programowa oraz lokalne konteksty sprawiają iż TEH to dynamiczne forum wymiany idei, współpracy oraz wzajemnego wsparcia w międzynarodowej cyrkulacji myśli i budowaniu artystycznej wolności. Prowadzony od początków 2009 r. przez TEH pilotażowy projekt „Changing Room” ma za zadanie przedstawić Komisji Europejskiej możliwości jakie daje międzynarodowa mobilność kadry zajmującej się działaniami na polu kultury oraz pokazać w jaki sposób wpływa ona na jej rozwój. Piątkowe warsztaty, jakie odbędą się w Łaźni Nowej są jednym z elementów tego projektu, podobnie jak sobotnie konsultacje, które prowadzone będą przez przedstawicieli Sibelius Academy.
Ponad 100 osób tworzących centra kultury zrzeszone w sieci TEH po raz pierwszy przyjechało do Krakowa, by przez cztery jesienne dni prowokować kulturalny, twórczy ferment i tworzyć agorę dla europejskiej współpracy, której centrum stanowiła nowohucka Łaźnia Nowa. To wielkie wyróżnienie. Zgoda Executive Committee, by 68 z kolei, jesienne spotkanie Trans Europe Halles odbyło się w Łaźni dowodzi, iż podejmowane przez nas działania nie umykają uwadze Europy, są doceniane i uważane za inspirujące. I dlatego właśnie w Łaźni Nowej członkowie sieci Trans Europe Halles otworzyli europejską dyskusję o tym, czym dla kultury jest rewitalizacja i czym dla procesu rewitalizacji są działania podejmowane przez twórców kultury.
W czasie 68. zjazdu sieci uczestnicy wzieli udział w licznych warsztatach
Krótkie informacje o centrach kultury, których przedstawiciele wzięli udział w debacie panelowej o rewitalizacji:
TOU SCENE/ NORWEGIA
Działające od kilkunastu lat w budynku starego browaru jedno najbardziej innowacyjnych i intrygujących projektów sztuki współczesnej. Browar, który w latach swojego rozkwitu był jednym z największych wytwórców w Stavanger, działał do 1980 roku. W 2001 roku budynek ożył na nowo. Niezliczona ilość artystów prezentuje tam swoje umiejętności, korzystając z dwóch dużych scen oraz wielu dodatkowych sal, które obok celów artystycznych, służą również celom komercyjnym.
Tou Sene spełnia nie tylko funkcję centrum sztuki – działa jak żywy organizm skupiając wokół siebie całą sieć kreatywnych ludzi. Sam stary browar jest domem dla wielu artystów i pasjonatów – wykorzystują oni każdy element budynku: od piwnicy po strych, by tworzyć kreatywne i intrygujące projekty. Tou Scene na stałe zagościła na kulturalnej mapie Norwegii i traktowana jest jako najbardziej innowacyjne i dynamiczne centrum kultury.
Przedstawiciel: Kristin Gustavsen
Uczestnicy spotkania zwiedzili Łaźnię Nową poznając jej wszystkie zakamarki
UFAFABRIK/ GERMANY
UfaFabrik mieści się w starym budynku UFA-Film Copy Center w południowym Berlinie. Budynek miał zostać zburzony, jednak nowy projekt dał nu nowe życie i tak właśnie powstało jedyne w swoim rodzaju Międzynarodowe Centrum Kultury i Ekologii.
W ciągu ostatnich 30 lat Ufafabrik zrealizowano wiele innowacyjnych projektów związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem oraz badano, w jaki sposób można kreować kulturę łącząc ją z sąsiedzką współpracą.
W Międzynarodowym Centrum Kultury Ufafabrik odbywają się festiwale, grane są spektakle teatralne, występują kabarety, zespoły taneczne i muzyczne. Obok prowadzonej przez siebie organicznej piekarni, zapewniającej dostawy świeżych bułeczek, centrum organizuje również warsztaty dla tancerzy, muzyków i sportowców, a dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach Szkoły Cyrkowej lub odwiedzić dziecięcą farmę, na której uczą się, w jaki sposób dbać o zwierzęta.
Na całym świecie działalność Ufafabrik znana jest z niecodziennego połączenia trzech płaszczyzn: rozpowszechniania kultury, współpracy z lokalną społecznością i troską o kwestie ekologii.
Przedstawiciel: Sigrid Niemer
MAINS D’OEUVRES / FRANCE
Taniec, teatr, sztuki wizualne, koncerty, muzyczne eksperymenty, festiwale i nastawienie na pracę społeczną to właśnie Mains d'oeuvres. Miejsce otwarte dla wszystkich, którzy traktują artystę jako rdzeń społeczeństwa.
W 1998 roku cztery stowarzyszenia postanowiły stworzyć w starym budynku należącym niegdyś do francuskiej fabryki produkującej części do samochodów niezwykłe centrum kultury. Po dwóch latach wysiłków powstało Mains d'oeuvres, co oznacza „pracującą siłę”.
Centrum zajmuje się prowadzeniem programów rezydenckich, organizowaniem akcji społecznych i tworzeniem eksperymentalnych projektów, które zachęcają okolicznych mieszkańców do aktywności. Szerzą świadomość dotyczącą współczesnej technologii, zachęcają do współpracy na arenie międzynarodowej i starają się tworzyć sieć porozumienia między artystami a okoliczną społecznością. Wspierają inicjatywy, które zachęcają do nowego spojrzenia na działania artystyczne oraz propagują krytyczny ogląd współczesnych wydarzeń społecznych.
Przedstawiciel: Camille Dumas
W czasie zjazdu sieci TEH odbywały się liczne spotkania
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25 Kraków biuro@laznianowa.pl sekreteriat: 12 425 03 20 bilety: 12 680 23 41
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25 Kraków biuro@laznianowa.pl sekreteriat: 12 425 03 20 bilety: 12 680 23 41