Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Wystawą wielkich rysunków Sławomira Mrożka i serią absurdalnych wydarzeń na Plantach, a także Nocnym Piknikiem w Łaźni Nowej uczcziliśmy 75. urodziny Sławomira Mrożka. Obchody trwały od 12 do 22 czerwca.


Wieczorna część urodzin pisarza była bardziej refleksyjna, zamknięta, odbyła się w przestrzeni Łaźni Nowej. Mrożek z przyjemnością kontemplował tę przestrzeń, mógł się w niej zgubić, chociaż nie miał szans na zupełną anonimowość. Łaźnia Nowa przywitała go kolorami - ściany mieniły się zielenią, błękitem, czerwienią. W tej scenerii odbyły się trzy akty urodzin pisarza.


Pierwszy to czytanie fragmentów opowiadań Mrożka. "Z pamiętnika arywisty" przeczytał sam jubilat: głosem czystym, pewnym; czytanie sprawiało mu przyjemność. Ale słuchanie jeszcze większą - drugi fragment, "Ten, który spada", przeczytał przyjaciel pisarza aktor Jerzy Nowak. Ten kawałek pojawił się później na ścianach w formie wielkich, kolorowych obrazów - były nimi rysunki Mrożka. Do tego wszystkiego grał zespół Trio Revirado, a rysunki ("spadające", bo o spadaniu) tańczyły w rytm tang.


Mrożek dostał też "Sto lat" na setki gardeł. Zaśpiewała je dla niego również kapela krakowska, przyłapana na Rynku Głównym, nagrana na taśmę, a potem rzucona projektorem na łaźniową ścianę. "Sto lat" śpiewała więc nie tylko połowa Krakowa i połowa Warszawy, które zjechały do Nowej Huty, ale także leciwa wiolonczelistka w stroju krakowskim.

 

75. urodziny Sławomira Mrożka

Data publikacji
12 czerwca 2005

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

75. urodziny Sławomira Mrożka

Następna Poprzednia
XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance "Zamek wyobraźni"
I Festiwal literatury popularnej POPLIT