Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

14 października – 12 listopada 2006 miała miejsce wystawa „Futuryzm Miast Przemysłowych” w ramach urodzin dzielnicy 100 lat NH

Wystawa w Łaźni Nowej
14. października - 12. listopada 2006

uczestnicy: Bernd Rodian, Daniel Banaczek, Folke Köbberling, Pia Lanzinger, Robert Rumas, Rafał Jakubowicz, Silke Riechert, Neil Cummings oraz Marysia Lewandowska, Modulorbeat

Program wydarzenia które odbyło się w Łaźni Nowej 14. października 2006.

Godz. 18:30 rozpoczęcie wernisażu
godz. 19:00 prezentacja cyklu fotograficznego o Wolfsburgu, Bernd Rodrian
godz. 19:30 wykład „Meshwork Markets”, Neil Cummings
godz. 20:30 koncert otwarcia, Günter Reznicek, „Nova Huta"

Zestawienie dwóch miast – Wolfsburga i Nowej Huty – było podstawowym założeniem projektu. Dzięki niemu możliwe było wyjście poza lokalne konteksty i sformułowanie bardziej istotnych refleksji związanych z globalnymi procesami, które na nie wpływają. Wolfsburg, kwatera główna Volkswagena, Miasto samochodów wkracza w erę post-przemysłową z zupełnie innej pozycji niż czyni to Nowa Huta. Jednak dopiero ich porównanie pozwala na zauważenie i zbadanie globalnej dialektyki, która kształtuje współczesny świat i jego przyszłość. Wiele wątków obecnych w realizacjach w przestrzeni publicznej w Nowej Hucie, pozostałaby prawdopodobnie niezauważona, gdyby nie to zestawienie. Dlatego tak istotną częścią projektu była prezentacja Wolfsburga w Nowej Hucie.

„100 lat Nowej Huty “00
Celebracja (fikcyjnej) rocznicy miasta
przeprowadzana przez Łaźnię Nową 14. październik 2006

Pod tym hasłem Łaźnia Nowa organizowała święto, które swoim zasięgiem obejmowało całą dzielnicę. Było ono autorską odpowiedzią grupy artystów zgromadzonych wokół Teatru na tematykę „Futuryzmu Miast Przemysłowych”. Było też próbą wyjścia w kierunku mieszkańców dzielnicy i zaproponowania im szeregu atrakcji powszechnie kojarzonych z obchodami okrągłych rocznic miast. Próbą obudzenia entuzjazmu i rozpowszechnienia świątecznej atmosfery. Tym ciekawszą, że zorientowaną na rocznicę, która będzie miała miejsce dopiero w odległej przyszłości. Wszystkie organizowane gry, zabawy, konkursy, parady, przedstawienia, happeningi i koncerty („Proletaryat" oraz „WU HAE" z Nowej Huty) odbywały się z myślą o przyszłości Nowej Huty, zachęcając mieszkańców do jej kształtowania.

Podsumowaniem projektu jest publikacja, która ukazała się w listopadzie 2006. Zawierająca  katalog wszystkich zrealizowanych prac artystycznych oraz teksty 15-tu autorów analizujących przeszłość, teraźniejszość i przyszłość obydwu miast.

"Futuryzm Miast Przemysłowych" - 100 lat NH

Data publikacji
14 października 2006

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

"Futuryzm Miast Przemysłowych" - 100 lat NH

Następna Poprzednia
Compagnia Laboratorio di Pontedera "Czekając na Godota"
"Edyp. Tragedia nowohucka" podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Konfrontacje w Lublinie