W drugim dniu cyklu czytań i dyskusji, 23 listopada, zaprezentujemy kolejny dramat, będący punktem wyjśćia do rozmów o kondycji polskiego teatru i jego publiczności.
18:00 Czytanie sztuki „Dziura” Jarosława Jakubowskiego
reżyseria: Justyna Kowalska
obsada czytania sztuki:
Ewa Kolasińska
Agnieszka Zieleziecka
Kajetan Wolniewicz
Andrzej Rozmus
19:30 Dyskusja: „Teatr polski i jego publiczności”
Dyskusję: „Teatr polski i jego publiczności” z udziałem Jacka Sieradzkiego, Kaliny Zalewskiej, dr Marcina Kościelniaka i Witolda Mrozka poprowadzi Agata Dąbek.
Sztuka J. Jakubowskiego to tekst ukazujący polską rzeczywistość jako pole walki między zwaśnionymi plemionami, który stawia pytanie o możliwość wyplątania się z matni toczącego się sporu. W warstwie tematycznej dotyczy wiary: prezentuje różne oblicza polskiego katolicyzmu, konfrontując je z postawami lewicowymi. Czytanie sztuki stanowić będzie punkt wyjścia do dyskusji o powodach rozchodzenia się dróg polskiego teatru i sporego grona publiczności teatralnej (oraz twórców teatru).
Czytaniu sztuki „Dziura” Jarosława Jakubowskiego oraz następującej po nim dyskusji z udziałem Kaliny Zalewskiej, Jacka Sieradzkiego, Witolda Mrozka i Jacka Sieradzkiego towarzyszyć będzie promocja wyboru sztuk J. Jakubowskiego „Generał i inne dramaty polityczne” wydanego przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT.
Informacje o książce i autorze:
Antologia zawiera dramaty: Generał, Kamień, Nareszcie możemy być źli, Głową w dół, Dziura, Ostatnia królowa, Nowy Legion, Luna oraz posłowie i sylwetkę autora.
Generał znalazł się w finale konkursu dramaturgicznego Teatru Polskiego w Poznaniu „Metafory Rzeczywistości”, a jego prapremiera miała miejsce w Teatrze Imka w Warszawie w 2011 r. W 2012 r. jego Wieczny kwiecień wygrał konkurs „Metafory Rzeczywistości”; w Teatrze Polskim w Poznaniu odbyła się prapremiera tej sztuki w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. W tym samym roku Wojciech Faruga wyreżyserował napisany wspólnie z Jakubowskim tekst Wszyscy święci. W 2013 r. Teatr 2. Strefa z Warszawy wystawił sztukę Człowiek, który nie umiał odejść. Jarosław Jakubowski jest również autorem nagradzanych tomików wierszy. Licheń story, wystawiony w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu w marcu 2014, cieszy się uznaniem widzów i krytyków.
Wstęp na czytania i dyskusje jest bezpłatny.
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25 Kraków biuro@laznianowa.pl sekreteriat: 12 425 03 20 bilety: 12 680 23 41
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25 Kraków biuro@laznianowa.pl sekreteriat: 12 425 03 20 bilety: 12 680 23 41