Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

25 listopada 2006 prezentacja spektaklu UWAGA – ZŁE PSY!  Teatru Wytwórnia.

UWAGA ! ZŁE PSY
Remigiusz Grzela, reżyseria: Michał Siegoczyński, scenografia: Wojciech Stefaniak, Agencja Grami, Warszawa

Premiera sztuki odbyła się w 2006 r. w warszawskim Teatrze Wytwórnia, a od kwietnia 2008 r. spektakl prezentowany jest w Teatrze Na Woli w Warszawie.

Doceniony przez krytykę, ascetyczny spektakl prezentujący kunszt aktorstwa najwyższej próby. Obsypana nagrodami rola Małgorzaty Rożniatowskiej. Autor wzoruje swoją bohaterkę na postaci Anity Szaniawskiej, żony pisarza Jerzego Szaniawskiego. Mówiono o niej - Zła Pani na Zegrzynku... Jerzy Szaniawski, mając 75 lat, poślubia chorą psychicznie malarkę - Anitę Szatkowską. Jej choroba zawładnęła nią bez reszty. W swej obłąkańczej miłości całkowicie usidla męża, zamyka go w domu, głodzi, znęca się nad nim psychicznie i fizycznie. Nikt nie ma do niego dostępu, nawet najbliższa rodzina. W 1969 roku Szaniawski, z udarem mózgu, trafia do szpitala. Anita płaci lekarzom, by wypisali go ze szpitala. Wynajmuje w Warszawie pokój u obcej rodziny. Tam ponownie, ciężko chorego więzi, lecząc sobie tylko znanymi sposobami. Twierdzi, że jedynie ona go kocha i potrafi wyleczyć....Karmi go m.in. rozpuszczonym gipsem. Pisarz umiera. Anita wraca do Zegrzynka. Przez
lata dewastuje dworek pisarza, aż wreszcie podpala go (wcześniej zamykając na klucz w jednym z pokoi, dwóch młodych mężczyzn – giną na miejscu). Trafia do Tworek, skąd ucieka. W końcu, zamieszkuje w Domu Opieki w Krakowie, gdzie w 1991 roku - umiera. Akcja dramatu rozgrywa się już po śmierci Szaniawskiego, z którą Anita nie może się pogodzić a wręcz - nie przyjmuje jej do wiadomości. Żyje w swoim urojonym świecie, pełnym skrzywionych emocji. To kobieta chora psychicznie, która jednak ma świadomość swojej choroby. Walczy ze sobą. Bronią, czy też jej ratunkiem, jest wypaczona miłość do nieżyjącego męża.

Gościnny spektakl "UWaga! Złe psy!" Teatru Wytwórnia

Data publikacji
25 listopada 2006

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Gościnny spektakl "UWaga! Złe psy!" Teatru Wytwórnia

Następna Poprzednia
Gościnny spektakl "Paw królowej" Teatru Wytwórnia
Gościnny spektakl "Ucho, gardło, nóż" Teatru Polonia