Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

12 października 2011 w Łaźni Nowej wystapił zespół Guano Apes.


Członkowie zespołu pochodzą Guano Apes z Getyngi w Niemczech. W 1996 roku grupa, założona przez gitarzystę Henninga Rümenappa, basistę Stefana Ude oraz perkusistę Dennisa Poschwattę, wzbogacona o wokal mającej chorwackie korzenie Sandry Nasić, wygrała konkurs młodych talentów "Local Heros" i w nagrodę dostała możliwość zarejestrowania pierwszego longplaya. Zawarty na nim materiał szybko znalazł gotową go wydać wytwórnię fonograficzną. Pokryty w wielu krajach, jak miało się okazać, platyną album Proud Like A God ukazał się we wrześniu 1997, pochodzące z niego utwory Open Your Eyes oraz Lords of The Boards szybko zdobyły sobie status przebojów. Po premierze płyty grupa ruszyła w swoją pierwszą europejską trasę koncertową (zawitali m.in. do Polski: koncert 28 lutego 1999 w warszawskiej Proximie).

Po wielu miesiącach koncertów Guano Apes rozpoczęło nagrywanie drugiej płyty. Nowy album zarejestrowano m.in. w belgijskim studiu "Galaxy Studios". Pierwszy singel zwiastujący nową płytę ukazał się 20 marca - zawierał on cover utworu znanej w latach '80 grupy Alphaville pt. Big In Japan. Utwór spotkał się z ciepłym przyjęciem fanów w całej Europie. 2 maja ukazał się krążek zatytułowany Don't Give Me Names. Album, zawierający m.in. takie przeboje jak No Speech czy Dödel Up, odniósł duży sukces komercyjny, dochodząc do pierwszego miejsca na liście sprzedaży w Niemczech. W samej Polsce znalazł on ok. 40.000 nabywców.

W początkach roku 2002 Sandra Nasic zaczęła pisać teksty na nowy, trzeci już w dorobku zespołu album. Zespół zrezygnował wówczas z koncertów, by w pełni skoncentrować się na nagraniach. 3 lutego 2003, ukazał się trzeci, promowany singlem You Can't Stop Me, album zespołu zatytułowany Walking On A Thin Line. Płyta, na której znalazły się również takie kawałki jak Pretty In Scarlet oraz Quietly, okazała się wielkim przebojem komercyjnym, trafiając do pierwszej dziesiątki sprzedaży we właściwie wszystkich krajach w których się ukazała.

W 2005 roku Guano Apes dało swój ostatni, zamykający trasę koncertową po Niemczech, koncert w karierze. Przyczyną rozpadu zespołu były narastające nieporozumienia na tle finansowym. Od tego czasu Dennis Poschwatta (perkusista) oraz G-Balla (tworzył remiksy dla zespołu), Stefan Ude (basista) i Henning Rumenapp (gitarzysta Guano Apes) stworzyli nowy projekt pod nazwą "TAMOTO" zaś wokalistka Sandra Nasic rozpoczęła karierę solową.

W 2009 zespół postanowił się zjednoczyć. Ich pierwszy, powrotny koncert odbył się w maju.

Zespół po 11 latach zagrał koncert w Polsce 2 sierpnia 2009 na 15 Przystanku Woodstock. Występ, pomimo fatalnej pogody, spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem widowni.

Obecnie, zespół kończy nagrywać swój czwarty studyjny album, zatytułowany Bel Air, którego premiera przewidziana jest na kwiecień 2011 r. Promowany będzie singlem Oh What a night, który 26 stycznia miał swoją premierę na antenie 1Live Radio in Germany.

fot. Romana Makówka (fot. 1, 2 ,3), Ania Ślęzak (fot. 4, 5)

Guano Apes

Data publikacji
12 października 2011

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Guano Apes

Następna Poprzednia
Unsound
36. Krakowskie Reminiscencje Teatralne