Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

TVP Kultura ogłosiła laureatów Gwarancji Kultury - dorocznych nagród przyznawanych najważniejszym i najciekawszym polskim artystom. Gala wręczenia Gwarancji Kultury odbyła się 26 kwietnia 2008 w Fabryce Trzciny w Warszawie.

Już po raz trzeci kapituła Konkursu, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści poszczególnych dziedzin kultury i sztuki wybrała laureatów nagród Gwarancje Kultury. Nagrody zostały przyznane w ośmiu kategoriach: Literatura, Teatr, Film, Muzyka poważna, Jazz, Rock i inne, Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne, Osiągnięcia w Twórczym Rozwoju Dzieci i Młodzieży oraz Wydarzenie 2007 roku.

Zwycięzcą w dziedzinie Teatr został Piotr Cieplak za reżyserię przedstawienia „Opowiadania dla dzieci według Singera” w Teatrze Narodowym w Warszawie – spektaklu ukazującego nie tylko dzieciom czarodziejski świat ładu i piękna.

Gwarancją Kultury w kategorii Film wyróżniono obraz Tomasza Wiśniewskiego „Wszystko będzie dobrze”. Film otrzymał nagrodę za świeże spojrzenie na formułę kina drogi - piękny, szczery film o potrzebie religijnego przeżycia, które drzemie w każdym z nas.

W kategorii Muzyka poważna zwycięzcą został Paweł Mykietyn – kontrowersyjny kompozytor i klarnecista, nazywany wzorcem twórcy postmodernistycznego.

Nagroda TVP Kultura w kategorii: Jazz, rock i inne… przypadła saksofoniście altowemu Maciejowi Obarze - za ekspresyjną, pełną fantazji grę na płycie „Message From Ohayo”

Zwycięzcą w kategorii Literatura został Jarosław Marek Rymkiewicz, autor książki „Wieszanie” - za uwiecznienie w swoim najnowszym utworze nieznanych epizodów powstania kościuszkowskiego i za to, że jego książkę historyczną czyta się jak fascynujący dreszczowiec.

Gwarancję Kultury w kategorii Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży otrzymała „Antologia polskiej animacji dla dzieci” – publikacja PWA. Antologia zawiera kilkadziesiąt krótkometrażówek wybranych spośród kilkuset filmów nagrodzonych lub pozytywnie przyjętych przez krytykę, wyprodukowanych w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat. Prezentowane dzieła nie zawierają przemocy, adresowane są nie tylko do najmłodszego widza, ale także do miłośników kina artystycznego, którzy potrafią docenić niebanalną plastykę i nowatorstwo formy.

Gwarancję Kultury w dziedzinie Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne zdobył Artur Żmijewski – za niezłomną wolę pisania manifestów czyli uczynienia ze sztuki formy oporu wobec mechanizmów turbo-kapitalizmu. Za prowokowanie istotnych dyskusji i za „Stosowane Sztuki Społeczne”.

Wyróżnienie w kategorii Wydarzenie 2007 roku mogli przyznawać również telewidzowie – głosując na stronie internetowej gwarancjekultury.itvp.pl lub wysyłając sms.

Nagroda Widzów TVP Kultura w tym roku przypadła koncertowi „Wyspiański Underground” zrealizowanemu w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

W kategorii "teatr" nominację otrzymał Paweł Passini , twórca autorskiego spektaklu "Odpoczywnaie" zrealizowanego w Teatrze Łaźnia Nowa.

"Gwarancja kultury" - Łaźnia Nowa nagrodzona przez TVP Kultura

Data publikacji
28 kwietnia 2008

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

"Gwarancja kultury" - Łaźnia Nowa nagrodzona przez TVP Kultura

Następna Poprzednia
Plenerowy pokaz - "Krwawe wesele" na Alei Róż
Gościnny pokaz "Wizyta starszej pani"