Stany Zjednoczone widziane oczami polskiego tirowca i jego dorosłej córki, to zarazem sentymentalna wyprawa rodzinna, rajd po niespełnionych marzeniach o urzeczywistnieniu "amerykańskiego snu" i zderzenie z kulturą amerykańską, którą chce zaprezentować swojej dawno niewidzianej córce, żeby zyskać w jej oczach odrobinę uznania.
Nomore66us to interdyscyplinarny projekt teatralny z użyciem projekcji wideo oraz instalacji fotograficznej, pomyślany jako przewodnik po kultowej trasie ROUTE 66, przebiegającej przez 13 amerykańskich stanów, łączącej Chicago z Los Angeles.
Bezpośrednią inspiracją do powstania spektaklu były osobiste wrażenia reżyserki, Justyny Kowalskiej i jej ojca, z podróży legendarną autostradą 66.
Stany Zjednoczone widziane oczami polskiego tirowca i jego dorosłej córki, to zarazem sentymentalna wyprawa rodzinna, rajd po niespełnionych marzeniach o urzeczywistnieniu "amerykańskiego snu" i zderzenie z kulturą amerykańską, którą chce zaprezentować swojej dawno niewidzianej córce, żeby zyskać w jej oczach odrobinę uznania. Ojciec, legenda branży video z lat 80-tych, poeta, pierwszy polski copywriter, geniusz ekonomii i matematyki, człowiek wszechstronnie utalentowany, okazuje się bucowatym kierowcą tira z koszmarnym wąsem a’la „Mistrz Kierownicy ucieka”. Wspólna podróż najgorszą ciężarówką świata okazuje się katastrofą, za oknem tira widać tylko pejzaż z deszczem, a przebywanie Kici Kowalskiej z ojcem jest udręką – wszystko wydaje się ich dzielić, a nic łączyć. Jednak z czasem wyprawa pomoże ojcu i córce zacieśnić więzy oraz przeżyć wiele przygód, m. in.: wizytę w bazie wojskowej, udział w konkursie na jedzenie 2-kilogramowego steka, wizytę w Hollywood (gdzie tatuś prawie dostanie zawału, a Kicię pogryzą pchły), naukę okradania tirów, spotkanie z mordercą-autostopowiczem, Halloween, tornado, rodeo i dużo, dużo… krów.
OD CHICAGO PO L.A.
BEZ JEDZENIA I BEZ SPANIA
CZTERY KÓŁKA W DWA TYGODNIE
POLSKI TROCKER ZAIWANIA
Wspólnie napiszą kilka piosenek o tirowcach, ustawią jelenia i sprowokują wypadek samochodowy, żeby dostać ubezpieczenie, spłoną w trucku i wylądują w niebie dla tirowców (czyli gigantycznym Truck-stopie), aby nagle zmartwychwstać. A na koniec powiedzą: „Niech tę Amerykę szlag trafi!” i... ją trafi - w postaci huraganu Sandy.
AMERYKA, AMERYKA
Z WYOBRAŻEŃ SIĘ WYMYKA
TU ATRAPA, TAM ATRAPA
TO JEST DREAM MÓJ CZY TEŻ KLAPA
Projekt: ROUTE 66 - wystawa
Justyna Kowalska wraz z ojcem – Dariuszem Kowalskim, w kilkanaście dni przemierzyła trasę Chicago – LA – Chicago, czyli ok. 8000 km (czyli jak z Krakowa do Bagdadu). Owocem podróży, poza powstaniem spektaklu „Nomore66us” jest 70 godzin materiału filmowego, seria autoportretów w toaletach na postojach dla kierowców ciężarówek i bogata dokumentacja podróży, prezentowana na: www.nomore66.us oraz www.facebook.com/route66project
Konkluzja z wyprawy trasą ROUTE 66 jest jedna: drogi tej nie ma, jest w tej chwili bytem wirtualnym – legendą, mitem – znikającą częścią dziedzictwa narodowego Ameryki.
Przed wejściem do sali teatralnej, w korytarzu zostanie zaprezentowana mini-wystawa zdjęć dokumentujących projekt: ROUTE 66.
JUSTYNA KOWALSKA – artystka sztuk performatywnych: reżyser, dramaturg, aktorka, scenarzysta. Absolwentka Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektaklem Matka Gyubala Wahazara wg Witkacego zdobyła główną nagrodę konkursu NURT OFF podczas 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a spektaklem Sama Słodycz wygrała konkurs Mistrzowie Małej Formy - Reinterpretacje 2006 podczas Otwartego Przeglądu Małych Form Teatralnych Kontrapunkt w Szczecinie. Scenariuszem Robaczki Cudaczki zwyciężyła w konkursie Programu 1 TVP S.A. na projekt cyklicznej audycji dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Produkcja Fundacja Centrala 71 przy wsparciu Teatru Łaźnia Nowa
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Iwona Sitkowska, Kajetan Wolniewicz ///
/// dramaturgia: Patrycja Babicka, piosenki: Dariusz Kowalski, instalacja foto-video: Justyna Kowalska
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25 Kraków biuro@laznianowa.pl sekreteriat: 12 425 03 20 bilety: 12 680 23 41
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25 Kraków biuro@laznianowa.pl sekreteriat: 12 425 03 20 bilety: 12 680 23 41