Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Zakończył się 7. Festiwal Prapremier Teatralnych. Teatr Łaźnia Nowa na VII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy zaprezentował spektakl "Odpoczywnaie" w reżyserii Pawła Passiniego.

Spektakl "Ifigenia nowa tragedia" w reżyserii Michała Zadary krakowskiego Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej zdobyła Grand Prix zakończonego w niedzielę 7. Festiwalu Prapremier Teatralnych w Bydgoszczy.

Werdykt jury był jednogłośny. Festiwal pokazał rzeczy śmiałe, bo też porwanie się na realizację prapremiery jest najodważniejszą decyzją każdego dyrektora artystycznego - pokreślił Krzysztof Mieszkowski z jury festiwalu.

Realizatorzy zwycięskiego spektaklu otrzymali w nagrodę 10 tys.zł. Jury wyróżniło także, nagrodą w wysokości 6,5 tys. zł, przygotowane przez gospodarzy przedstawienie "Witaj/Żegnaj" Suzan Lori-Parks w reżyserii Jana Klaty.

Trzy równorzędne nagrody aktorskie przyznano: Beacie Bandurskiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Annie Radwan i Adamowi Nawojczykowi z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Wyróżnienie Polskiego Radia otrzymał Sławomir Maciejewski z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

W festiwalowym konkursie pokazano czternaście prapremier przygotowanych w ubiegłym sezonie przez: Teatr Jeleniogórski, Teatr Studio i Teatr Montownia z Warszawy, Stary Teatr i Teatr Łaźnia z Krakowa, Teatr im. J. Kochanowskiego z Opola, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr im. W. Horzycy z Torunia i Scenę Prapremier In Vitro z Lublina. Gospodarze zaprezentowali dwa ubiegłoroczne spektakle.

Sama idea prapremier jest świetna, ale ważne jest też podkreślenie tego, o czym się teraz mówi w teatrze. W tym roku mieliśmy trzy obszary tematyczne: pamięć, mit i współczesne źródła inspiracji takie jak np. blogi - przypomniał Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego.

Jury festiwalu tworzyli w tym roku: Krzysztof Mieszkowski (dyrektor Teatru Polskiego z Wrocławia), Jan Buchwald (dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie) oraz dramatopisarka i krytyk Anna Schillern

Spektakl "Odpoczywanie" na VII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy

Data publikacji
09 października 2008

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Spektakl "Odpoczywanie" na VII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy

Następna Poprzednia
Otwarcie Klubu Kombinator
Spektakl "Krwawe wesele" na 33. Zamojskim Lecie Teatralnym