Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Łaźnia Nowa współpracuje z Totalizatorem Sportowym! W 60 kolekturach  w Krakowie i okolicach zajdziecie nasze repertuary i plakaty. Totalizator Sportowy jest jednym z największych polskich mecenasów kultury i sportu. Bez jego wsparcia nie odbyłoby się wiele znaczących wydarzeń kulturalnych.

Totalizator Sportowy od początku istnienia angażuje się w działania społeczne. Zajmuje się zarówno wspieraniem kultury, jak i rozwijaniem kultury fizycznej. Od 1994 roku, dzięki graczom, wsparto tysiące przedsięwzięć artystycznych oraz wybudowano lub wyremontowano 3,5 tys. obiektów sportowych.

Zgodnie z wymogiem ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku, od 1 stycznia 2010 Totalizator Sportowy przekazuje na te cele znaczące sumy - 25% stawek gier liczbowych oraz 10% ceny losu w loteriach pieniężnych. Z każdego zakładu Lotto o wartości 3 zł aż 60 groszy trafia do Funduszu Promocji Kultury oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Ta pierwsza otrzymuje największe wsparcie - w 2010 roku było to aż 38,33% dochodu Totalizatora Sportowego.


Na kulturę i sport przekazywane są znaczące sumy pieniędzy. Tylko w 2009 roku Totalizator Sportowy wpłacił do budżetu aż 2,05 mld zł, a w 2010 - 1,37 mld zł. Natomiast w latach 1994-2007 - aż 7 mld zł. Środki trafiają na konta wybranych instytucji, które zajmują się rozdziałem funduszy. W przypadku działań artystycznych jest to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki programom ministerialnym, zasilanym m.in. przez środki z Totalizatora Sportowego, w 2009 i 2010 w Małopolsce wsparto kilkaset przedsięwzięć kulturalnych. Były to wielkie wydarzenia, jak Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom Tauron Festival, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia czy Festiwal Misteria Paschalia. Wsparcie uzyskały także m.in. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (wyposażenie bazy dydaktycznej i badawczo-rozwojowej), Urząd Miasta Krakowa (utworzenie Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie - aż 4 000 000 zł), Muzeum Narodowe w Krakowie (m.in. remont i modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach), Bunkier Sztuki (wystawa malarstwa “Przekleństwa wyobraźni”) czy Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie (wystawa grafiki “Polska - Kyoto 2010”). Ale nie tylko - pieniądze trafiły również do mniejszych podmiotów, jak Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej Pauza (“Auschwitz - co ja ru robię?”), Stowarzyszenie Rotunda (festiwale Jazz Juniors oraz Etiuda&Anima), Fundacja ARTica (festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych ZabierzOFF) czy Fundacja “Korporacja HA!ART” (wydawanie m.in. magazynu “HA!ART” i utrzymywanie portalu literackiego).

Totalizator Sportowy angażuje się także we współpracę z instytucjami kultury. Należą do nich Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Muzeum Narodowe w Krakowie. Totalizator Sportowy wspiera również akcje społeczne - w październiku na ulicach Krakowa można było wziąć udział w grze miejskiej, która przybliżała uczestnikom instytucje kultury działające na polu sztuk plastycznych, literatury, teatru, muzyki oraz chroniących dziedzictwo narodowe.

Bez pomocy Totalizatora Sportowego trudno wyobrazić sobie pejzaż polskiej sztuki. Dzięki grom liczbowym i loteriom pieniężnym możliwy jest dynamiczny rozwój polskiej kultury, który obserwujemy w XXI wieku.

Totalizator Sportowy mecenasem polskiej kultury

Data publikacji
02 lipca 2013

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Totalizator Sportowy mecenasem polskiej kultury

Następna Poprzednia
Zapraszamy na piknik w ogrodzie!
CASTING - Poszukujemy rymujących freestylowców