Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Znamy boski werdykt!

14 grudnia o godzinie pierwszej w nocy zapadł werdykt ogłaszający, kto został największym zwycięzcą tegorocznej Boskiej Komedii. Obradowało jury w składzie: Norman Armour, Stefanie Carp, Peter Crawley, Judit Csáki, Bia Junqueira, Deepan Sivaraman, Meiyin Wang.  Nagrodę w wysokości 50 tys. zł za najlepszy spektakl ufundował Prezydent  Miasta Krakowa, pozostałe nagrody pieniężne pochodzą od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Werdykt jury:

 

Najlepsze przedstawienie (50 tys. zł): Teatr Polski we Wrocławiu, „Wycinka, HOLZFÄLLEN"

za umiejętną krytykę pozycji artysty i konfrontowanie widzów z najbardziej niewygodnymi prawdami oraz totalność wizji, która dostarcza wielu wspaniałych teatralnych momentów.

 

Nagroda za reżyserię: Krystian Lupa (10 tys. złotych), „Wycinka, HOLZFÄLLEN" w uznaniu za głębokie zrozumienie tematu i sprawowanie pełnej kontroli nad scenicznym światem oraz zaufanie i siłę, którą obdarza aktorów.

 

Najlepsza aktorka (10 tys. złotych): Danuta Stenka, „Druga kobieta" za brawurowe stawienie czoła wyzwaniom „teatru w teatrze” i sprostanie nie tylko roli, ale konieczności odważnego obnażenia się przed widzami.

 

Najlepszy aktor (10 tys. złotych): Piotr Skiba, „Wycinka, HOLZFÄLLEN" za rolę satyrycznego obserwatora zarażającego pasją zarówno aktorów, jak i widzów.

 

Najlepsza aktorka drugoplanowa (5 tys. złotych): Anna Kłos-Kleszczewska, „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" za wyjątkowy i inteligentny humor w odniesieniu do politycznego i demonicznego opętania, który sieje w nas niepokój.

 

Najlepszy aktor drugoplanowy (5 tys. złotych): Krzysztof Dracz, „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" za połączenie pierwiastków powagi i zabawy nie w jednej, a kilku rolach w satyrze na współczesne społeczeństwo.

 

Scenografia (10 tys. złotych): Aleksandra Wasilkowska, „Kronos"

Jury chciało wyróżnić artystyczną interpretację pamięci i rolę procesu wymazywania w tworzeniu estetycznego świata przedstawienia.

 

Muzyka oryginalna (10 tys. złotych): Michał Lis, Piotr Lis, „Dziady"

Za pozostającą w zgodzie ze współczesną interpretacją klasycznego tekstu wielowarstwową i klimatyczną muzykę złożoną z oryginalnych kompozycji i przetworzonego materiału.

 

Oprawa wizualna (10 tys. złotych): Robert Mleczko, Bartosz Nalazek, „Kronos" w uznaniu za inwencyjne techniki i interpretację wizualną nietypowego tematu.

 

Dodatkowo jury zdecydowało się przyznać dwa specjalne wyróżnienia dla spektakli „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei” - za wirtuozerię zespołu teatralnego  oraz dla spektaklu „Kronos” - za inwencję i podjęcie artystycznego ryzyka w adaptowaniu tekstu Gombrowicza i stworzenie prowokującego do myślenia spektaklu.

Boski werdykt

Data publikacji
14 grudnia 2014

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Boski werdykt

Następna Poprzednia
"Klątwa: odcinki z czasu beznadziei" nagrodzona na Boskiej Komedii
"Paradiso" w grudniu