Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Wszyscy snujemy marzenia i plany, pragniemy szczęścia…

Marta Guśniowska, pisarka, autorka licznych i nagradzanych sztuk teatralnych podjęła w Baśni o grającym imbryku taki właśnie – niby prosty i banalny temat, ale jak to z prostymi i banalnymi tematami bywa – kryją się w nich głębokie tęsknoty i nadające sens życiu pragnienia.

Jak trudno jest znaleźć na świecie swoje miejsce! To jedyne, najlepsze – dla mnie. Wszyscy snujemy marzenia i plany, pragniemy szczęścia…Marta Guśniowska, pisarka, autorka licznych i nagradzanych sztuk teatralnych podjęła w Baśni o grającym imbryku taki właśnie – niby prosty i banalny temat, ale jak to z prostymi i banalnymi tematami bywa – kryją się w nich głębokie tęsknoty i nadające sens życiu pragnienia.

W baśni o „grającym imbryku” cudowną rzeczywistość kreuje piękna Wróżka (czy może być inaczej?) i jej zaklęty, tajemniczy dar – magiczne naczynie do zaparzania herbaty. Ale imbryk, jakkolwiek tytułowy i ważny, najważniejszy tak naprawdę nie jest – bowiem od jego czarodziejskich, „czajniczkowych tricków” - jest coś ważniejszego, o czym  mówi pod koniec sztuki zakochana w Kowalu Hrabianka – kiedy mówi o dobroci i mądrości.

W baśni Guśniowskiej, jak na baśń przystało, nie tylko Wróżka i jej prezent są znakami niezwykłego, zaczarowanego świata – ale także można poznać tu uczucia, myśli i zamiary jego zwierzęcych bohaterów: zalotnej Muchy, która kocha się – nieszczęśliwie – w  pracowitym Koniu. Mucha i Koń to „domownicy” poczciwego Kowala; razem tworzą grupkę przyjaciół – wspólnie żyją, rozmawiają i marzą…Kiedy marzenia zaczynają się spełniać, zaczynają się też pytania; obok radości z niezwykłych, materialnie korzystnych na pierwszy rzut oka, przemian – pojawiają się wątpliwości, czy to lepsze nie jest przypadkiem, aby gorsze, od tego dobrego.  Przemianom i - dodajmy – związanymi z nimi przeprowadzkom, towarzyszy piosenka, której ostatnie słowa refrenu brzmią:

"Czy wszyscy troje
Znajdą tam swoje
Właściwe miejsce na świecie?"

Marta Guśniowska - "BAŚŃ O GRAJĄCYM IMBRYKU"


reżyseria: Petr Nosálek

scenografia: Pavel Hubička

muzyka: Krzysztof Dzierma

PREMIERA 13 września 2009


obsada:
Kowal Jan Chraboł
Koń Tomasz Szczygielski
Mucha Barbara Lach
Wróżka, Hrabianka Agnieszka Zyskowska-Biskup
Hrabia, Kupiec, Szewc, Much Andrzej Szymański

Spektakl zaprezentowany o godz. 11 i 17.00

"Baśń o grającym imbryku" w ramach Bajkowych Niedziel

Data publikacji
14 listopada 2010

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

"Baśń o grającym imbryku" w ramach Bajkowych Niedziel

Następna Poprzednia
"Igraszki z diabłem" w ramach Bajkowych Niedziel
Bajkowe niedziele