Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Ten dowcipny moralitet, gdzie w naturalny sposób mieszają się elementy sacrum i profanum, diabły i anioły, niewinność i pokusa, grzech i nawrócenie, miał swoją prapremierę w Pradze w 1945 r. Polską prapremierę sztuki czeskiego dramaturga przygotował Leon Schiller w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi w 1948 r. Do dziś wiele teatrów, zarówno polskich i zagranicznych, pragnie mieć w swoim repertuarze to jakże zabawne, nieśmiertelne widowisko oparte na motywach ludowych baśni, gdzie świat realny miesza się ze światem pozaziemskim, światem anielskim i diabelskim, gdzie wszystko staje się możliwe. Postaci diabelskie nie są odrażające, wręcz przeciwnie, wzbudzają sympatię. A obłuda i bigoteria spotykają się z ogólnym potępieniem. Bo nie oburzenie i odrzucenie stają się najlepszym lekarstwem na zło tego świata. Jest nim spryt i zdrowy rozsądek. Na ten dowcipny, pełen dobrodusznego humoru spektakl zapraszamy zarówno młodszych, jak i starszych widzów.


W październiku 2007r. Olsztyński Teatr Lalek otrzymał trzy nagrody na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalkowych w Opolu za spektakl "Igraszki z diabłem": - nagroda reżyserska dla Petra Nosalka - dwie nagrody aktorskie dla Anny Kukułowicz za rolę Królewny Disperandy i dla Adama Hajduczeni za rolę Pustelnika Scholastyka.
Na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "SPOTKANIA" odbywającym się w dniach 18-24 października 2008 r. w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu spektakl "Igraszki z diabłem" w reżyserii Petra Nosalka - za sprawą dziecięcego jury - zdobył "Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszego przedstawienia dla dzieci".

Przedstawienie dla młodzieży od 10 roku życia i dorosłych
W zwiastunie spektaklu, w roli Chłopskiego Diabła Karborunda wystąpił pierwszy odtwórca tej roli Piotr Biegański. Obecnie rolę tę gra Marcin Młynarczyk.

Jan Drda
Igraszki z diabłem
przekład: Zdzisław Hierowski

Twórcy:
reżyseria: Petr Nosalek
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Pavel Helebrand
 

Obsada:
Jarek Cupriak, Tomasz Czaplarski, Elżbieta Grad-Cupriak, Monika Gryc, Adam Hajduczenia, Anna Kukułowicz, Marcin Młynarczyk, Roman Wołosik, Alicja Wroniszewska

"Igraszki z diabłem" w ramach Bajkowych Niedziel

Data publikacji
21 listopada 2010

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

"Igraszki z diabłem" w ramach Bajkowych Niedziel

Następna Poprzednia
Ewa Błaszczyk
"Baśń o grającym imbryku" w ramach Bajkowych Niedziel