Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

2 i 3 lutego 2008 w Teatrze Łaxnia Nowa odbyły się koncerty romskich zespołów: Jame Roma i Kałe Jakha.

SOBOTA, 2.02


JAME ROMA


Zespół Jame Roma został założony w 2007 w Olsztynie przez członków romskiej spółdzielni socjalnej noszącej tę samą nazwę (Jame Roma), w ramach projektu "Partnerstwo na rzecz aktywizacji zawodowej Romów poprzez narzędzia gospodarki społecznej, realizowanego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL przez polską misję Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Do wspólnego muzykowania członkowie spółdzielni zaprosili również swych przyjaciół - romskich artystów z Olsztyna. Liderem zespoły jest Maciej Kamiński, wokalista. Repertuar zespołu obejmuje głownie tradycyjne pieśni cygańskie, pieśni biesiadne różnych narodów, oraz, częściowo, własne kompozycje. Muzycy zespołu Jame Roma starając się ożywić muzyczną tradycję romską, sięgają do jej źródeł, dlatego brzmienie zespołu oparte zostało na tradycyjnym instrumentarium. W najbliższym czasie zespół przystąpi do rejestracji debiutanckiej płyty, oraz do prób nad spektaklem poetycko-muzycznym, opartym na poezji romskiej.

NIEDZIELA, 3.02

KAłE JAKHA

Zespół Kałe Jakha liczy 15 osób. W zespole grają, śpiewają i tańczą trzy cygańskie rodziny, które przywiązują olbrzymią wagę do oprawy artystycznej prezentowanego repertuaru jak i też atrakcyjności i barwności tradycyjnych strojów romskich. Śpiewakom i tancerzom towarzyszy kapela, która gra na następujących instrumentach: akordeon, kontrabas, cymbały, gitara i skrzypce.
Członkowie zespołu nie ustają w poszukiwaniu coraz to nowych elementów romskiego folkloru, opierając się na historii i tradycji życia Romów w Polsce i za granicą. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Zenon Bołdyzer.
….
Kałe Jakha to polscy Romowie, wywodzący się z Romów Karpackich, mieszkający w Krakowie. Założony w 1991 roku Folklorystyczny Zespół Romski "Kałe Jakha" (co po polsku znaczy - " Czarne Oczy") jest rodzinnym zespołem estradowym. Na dorobek zespołu składa się nie tylko muzyka folklorystyczna, ale także ekscytujący, autentyczny, skoczny taniec i śpiew ukazujący życie Romów w minionej i dzisiejszej rzeczywistości. W niezwykle staranny sposób kultywują oni tradycje i folklor cygański. Występują w oryginalnych, pięknych i olśniewających widzów gamą kolorów strojach. Repertuar zespołu opiera się przede wszystkim na tradycyjnej muzyce cygańskiej: czardaszach, romansach, tańcach i scenkach rodzajowych - granej na żywo. Piosenki Kałe Jakha powinno się śpiewać głęboką nocą, gdy na niebie świeci księżyc i migocą gwiazdy, a obok pachnie las i trzaska palące się drewno w ognisku.

Koncerty Jame Roma i Kałe Jakha

Data publikacji
02 lutego 2008

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Koncerty Jame Roma i Kałe Jakha

Następna Poprzednia
Gościnny spektakl "Nic co ludzkie"
Nowohucka Odnowa Karnawałowa w Wysokim Połysku