Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

"S. Mrożek - In memoriam", Panteon Narodowy przy Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie od 17 września

Wystawa „S. Mrożek- In memoriam”, na którą składają się fotografie A. Nowakowskiego oraz rysunki S. Mrożka, inauguruje cykl wspomnień o Wielkich Nieobecnych: wybitnych przedstawicielach świata sztuki, kultury i nauki. Aranżacja przestrzeni autorstwa M. Szydłowskiej w podziemnych kryptach uwydatnia siłę osobowości znakomitego dramatopisarza, prozaika i rysownika, który jako pierwszy spoczął w Panteonie Narodowym.

Ekspozycji fotografii i rysunków towarzyszy instalacja interaktywna opowiadania S. Mrożka "Ten, który spada" w reż. M. Szydłowskiej: zdarzenie pobudzające wyobraźnię i uaktywniające wspomnienia widzów w zetknięciu z nagranymi fragmentami czytania tekstu. (premiera: Teatr Łaźnia Nowa 2010.10.28).

My nie chcemy stwarzać historii nikomu. Wystarczy nam własna, to znaczy przez nas samych stwarzana. Wystarczy nam to, co się należy każdemu: być sobą . 

(Varia, str.199)

Małgorzata Szydłowska o projekcie:

W kolejnym projekcie, („Ten który Spada”,S. Mrożka. Reż. M.Szydłowska, premiera  2010.10.28)  postanowiłam pójść  dalej w myśleniu o strukturze inscenizacji, chciałam doprowadzić do sytuacji zerwania z rolą występującego i oglądającego. Tak zaaranżować sytuację, żeby potencjalny uczestnik miał poczucie bycia w środku. „Ten który spada” to interaktywna instalacja. Przedmioty: Lampa, krzesło, toaletka, stare radio, zostały wyposażone w karty pamięci z nagranymi fragmentami czytania tekstu powiadania S.Mrożka ”Ten który spada”. Goście wchodzący w przestrzeń, uruchamiają nieświadomie nagranie, przyglądając się z bliska dziwnie wyabstrahowanym przedmiotom , rozrzuconym na w śniegu. Nad całą przestrzenią instalacja dźwiękowa, jednostajnie nagrany tekst przemieszcza się w przestrzeni, krążąc po elipsie. Tej instalacji dźwiękowej towarzyszy  wizualizacja, zdjęć makro roślin, form które się przybliżają i oddalają, dając wrażenie upływu czasu. Całość multiplikuje się w lustrach, a śnieg zasypuje uczestników zdarzenia. Ta sytuacja uruchamiała za każdym razem spontaniczne reakcje, brak skrępowania w obecności innych. Widzowie poddawali się treści monotonie czytanego tekstu opowiadania, przerywanego ekspresyjnymi fragmentami z przedmiotów. Czas teraźniejszy mieszał się ze wspomnieniem, uruchamiał niczym nie skrępowaną wyobraźnię. Chodziło o taką   przestrzeń, która przechowuje i uaktywnia wspomnienia. Wszyscy byli razem , ale każdy indywidualnie mógł odebrać to zdarzenie. Interpretacja nie odwoływała się  do stanu emocjonalnego w tzw. byciu razem w wspólnym wspomnieniu. To taki moment, gdzie to co indywidualne staje się wspólne.

 

Wystawa: Portrety Sławomira Mrożka w  fotografii  Andrzeja Nowakowskiego.

Rysunki Sławomira Mrożka „Polska w obrazach”, „Rzeczy Ostateczne”. 

Instalacja interaktywna:„Ten który spada”S. Mrożka.

Instalacja i reżyseria: Małgorzata Szydłowska

Muzyka: Bartłomiej Krcha

Animacja: Dawid Kozłowski

Czyta: Barbara Kurzaj. 

Wystawa czynna od 17 września do 3 listopada w godzinach od 9-18.

Miejsce wystawy: Kościół Świętego Piotra i Pawła, Grodzka 52a

Wystawa ze zbiorów Teatru Łaźnia Nowa.

17.09 "S. Mrożek - In memoriam"

Data publikacji
17 września 2014

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

17.09 "S. Mrożek - In memoriam"

Następna Poprzednia
Klub Miłośników Filmu Misja na gliwickich spotkaniach teatralnych
"Koncert życzeń" w styczniu i w lutym w Łaźni!