Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

W poniedziałek 25 czerwca o 18.00  odbyła się premierę spektaklu "Nie śpimy, lecimy!". Nie śpimy lecimy! to projekt składający się z trzech części: warsztatów teatralnych i spektaklu "Nie śpimy lecimy!", warsztatów Flat Kids oraz lotu do Bilbao w Hiszpanii. 

Organizatorzy: Teatr Łaźnia Nowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych IFKA

Miejsce realizacji projektu: Kraków, Bilbao

Czas trwania projektu: marzec – wrzesień 2012

Koordynator projektu: Małgorzata Znosko
Grupa projektowa: Kinga Switzer, Marzenia Żurawska, Agata Sulma
Reżyser spektaklu: Marta Waldera

Projekt Nie śpimy, lecimy! jest realizowany w ramach współpracy pomiędzy Teatrem Łaźnia Nowa a Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych IFKA.

Składa się on z trzech części:

warsztatów teatralnych i spektaklu Nie śpimy, lecimy!, warsztatów socjoterapeutycznych Flat Kids oraz lotu do Bilbao w Hiszpanii. Warsztaty wokół spektaklu i Flat Kids realizujemy od marca do września 2012 roku, zwieńczeniem tej części jest premiera spektaklu Nie śpimy,
  lecimy! w Teatrze Łaźnia Nowa. Lot do Bilbao został zaplanowany na wrzesień.

Naszym celem jest pokazanie młodzieży, że przy włożonym wysiłku, pracy nad sobą, odnajdywaniu alternatywnych form spędzania wolnego czasu, mogą realizować własne marzenia, a tym samym wznieść się wyżej. Dążymy to tego, aby młodzi ludzie biorący udział
w projekcie mogli zmienić swoją postawę wobec osiągania celów życiowych. Zmiany te będą możliwe dzięki metodzie socjoterapii, która zakłada rozpoznanie problemu, stworzenie diagnozy i pracy nad korektą zachowań. Poniżej przedstawiamy opisy trzech części projektu i harmonogram działań, a w kolejnym załączniku kosztorys.

Warsztaty teatralne i spektakl Nie śpimy, lecimy!

Marzenie o lataniu jest bliskie nam wszystkim, nielotom kroczącym po ziemi, dźwigającym trudy codziennego życia. Zadzieramy tylko głowę i patrzymy od czasu do czasu tęsknie w górę, w niebo, w przestrzeń. Oderwać się, zostawić wszystkie niepotrzebne rzeczy, problemy, pokonać grawitację. Polecieć. Czasem wystarczy zamknąć oczy i wyobraźnia niesie nas tam gdzie chcemy, czasem potrzeba używek, żeby znieczulić ciężkie ciało. Czekamy na moment, kiedy spakujemy najpotrzebniejsze rzeczy i zostawimy to, co znamy. Wsiadamy w pociąg, samolot, na motor. Zmieniamy otoczenie, licząc, że chociaż na chwilę poczujemy smak wolności i beztroski. Albo piszemy, malujemy, tworzymy nowe światy, wypisujemy niepokój, bunt, ból. Twórczość może być przestrzenią lotu. Młodzi ludzie stworzyli swoich scenicznych reprezentantów, opisali dzień z ich życia, marzenia i drogę jaką przeszli, żeby znaleźć się w samolocie lecącym z Polski do Hiszpanii. Pracujemy na scenicznym wyrazem ich literackich fantazji. Spektakl, który powstaje, będzie się składał wyłącznie z materiałów, które sami stworzyli, napisali, wycieli, nakręcili, namalowali.

Tematem jest lot. Nasi sceniczni reprezentanci mają szansę przeżyć coś, czego my nie możemy, mogą mieć inną płeć, inną biografię. Wszystko jest możliwe. Chcemy, żeby uwolnili wyobraźnię, pozwolili jej poszaleć. A więc, nie śpimy, lecimy!

Warsztaty socjoterapeutyczne Flat Kids

Podłoże warsztatów Flat Kids stanowi książka pisarza dla dzieci Jeffa Browna Flat Stanley z 1964 roku i późniejszy (1995 r.) The Flat Stanley Project zapoczątkowany przez nauczyciela Dale’a Huberta. Bohater opowieści Stanley zostaje we śnie spłaszczony przez tablicę na zdjęcia, którą podarował mu ojciec i zawiesił nad jego łóżkiem. W wkrótce po tym wydarzeniu płaski Stanley zrobił użytek ze swojego zmienionego stanu i prześlizgiwał się pod zamkniętymi drzwiami, stawał się latawcem swojego brata, a także odwiedził swoich przyjaciół za pomocą koperty pocztowej. Dale Hubert rozpoczął realną wędrówkę postaci Stanley’a pokazując tym samym swoim uczniom możliwości komunikowania się z rówieśnikami w odległych zakątkach świata.

The Flat Stanley Project jest realizowany do dziś i przynosi radość wielu młodym ludziom. Warsztat Flat Kids jest jedną z modyfikacji tego projektu. Podążając za pomysłem The Flat Stanley Project, młodzież stworzyła swoich płaskich reprezentantów, aby móc wyruszyć w podróż dotykającą realności. Wysłaliśmy ich na alternatywny weekend w Krakowie, a naszym planem jest ich krótka podróż po świecie. Chcemy by dzięki temu, zobaczyli, że niemożliwe może stać się możliwe, a życie pisze tylko niekorzystne scenariusze. Podróże Flat Kids będą przedstawione podczas wernisażu przed premierą spektaklu. Warsztaty socjoterapeutyczne będą dotyczyły zdiagnozowanych problemów wśród grupy realizujących projekt. Zakładamy przeprowadzenie 15 warsztatów trwających po 2 godziny w następujących blokach tematycznych: komunikacja interpersonalna, samoocena, rozwiązywanie konfliktów, odreagowywania emocji, praca nad poczuciem własnej wartości, marzenia, zarządzanie czasem, alternatywne formy spędzania czasu wolego. Warsztaty socjoterapeutyczne mogą wpłynąć na zmianę zachowań poprzez oddziaływania grupowe. Osoby uczą się dzięki warsztatom rozpoznawania własnych emocji, nazywania ich oraz adekwatnych reakcji. Poprzez udział w zajęciach następuje zamiana poczucia identyfikacji: w miejsce identyfikacji z grupą dysfunkcjonalną może powstać poczucie przynależności do grupy, która przejawia właściwe pożądane wzorce zachowań.

Premiera spektaklu "Nie śpimy, lecimy!"

Data publikacji
25 czerwca 2012

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Premiera spektaklu "Nie śpimy, lecimy!"

Następna Poprzednia
Teatr Zgromadzenie. Sesja 2 - MIŁOŚĆ 60+
Noc Teatrów 2012