Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

3 i 4 czerwca 2011 Mapa Teatro z Bogoty & Hebbel am Ufer z Berlina zaprezentowali w Łaźni Nowej poruszający performance dokumentalny  "Święto niewiniątek".


„Nie ma święta bez wroga“ brzmi dziwne hasło jeszcze  dziwniejszego święta ulicznego – „Święta niewiniątek”, które co roku 28. grudnia odbywa się w Guapi – małym miasteczku na  kolumbijskim wybrzeżu Pacyfiku. Święto, pierwotnie wiążące się z tradycją wspominania przez ludność Ameryki Łacińskiej mordu dokonanego na dzieciach w Betlejem, przekształciło się na terenach zamieszkanych przez Afrokolumbijczyków w formę brutalnego karnawału, funkcjonującego na styku wojen gangów narkotykowych, mordów bojówek paramilitarnych i starć partyzanckich. W dniu Święta Niewiniątek (Los Santos Inocentes) po ulicach wędrują przebrani za kobiety mężczyźni, twarze mają ukryte za tanimi maskami jak z horroru i atakują pejczami innych, którzy unikanie wymierzanych im razów traktują jak sport. Często bez sukcesu.

Mapa Teatro – jedna z najbardziej znanych grup teatralnych w Kolumbii – skutecznie krzyżuje zaangażowanie polityczne z praktyką estetyczną, co było doskonale widoczne w spektaklu „Testigo de las Ruinas”. W najnowszej produkcji twórcy dokumentują przebieg prawdziwego święta w ramach zainscenizowanej imprezy urodzinowej reżyserki. Z wirtuozerią mieszają muzykę graną na marimbach z nagraniami wideo, a opowiadane historie z wyznaniami brutalnych bojowników paramilitarnych.

Bilety: 40/50zł (ulgowe/normalne)

Tekst i inscenizacja: Heidi Abderhalden, Rolf Abderhalden, Muzyka na żywo: Genaro Torres Recherche: Martha Ruíz, Współpraca dramaturgiczna: Matthias Pees, Reżyseria dźwięku: Juan Ernesto Díaz, Wideo: Lucas Maldonado, Heidi Abderhalden, Montaż: Luis Antonio Delgado, Santiago Sepulveda, Wideo na żywo: Ximena Vargas, Reżyseria świateł: Arno Truschinski, Scenografia: Rolf Abderhalden, Santiago Sepúlveda, Produkcja: Ximena Vargas, Jose Ignacio Rincón, Obsada: Heidi Abderhalden, Julian Díaz, José Ignacio Rincón, Santiago Sepúlveda, Claudia Torres

Organizatorzy: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, Teatr Łaźnia Nowa, 6 Zmysłów

 

"Święto niewiniątek" spektakl z Kolumbii

Data publikacji
03 czerwca 2011

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41

"Święto niewiniątek" spektakl z Kolumbii

Następna Poprzednia
Noc Teatrów 2011
'Dźwiękowe życie żółwia olbrzymiego' spektakl z Japonii